Jakość rozmów przez radio

Na tym forum pomagamy wszystkim chętnym w stawianiu pierwszych kroków na VATSIM. Ale UWAGA - pilotażu i nawigacji uczy Szkoła Pilotów poniżej.

Moderatorzy: Aaben, Arteq, mbx

Jakość rozmów przez radio

Postprzez Meduzes » Cz 12 maja 2011, 10:30

Witam

Każdy z nas posiada różne mikrofony, słuchawki, ma ustawione inne czułości o tonacji głosu i dykcji nie wspomnę :| Na VATSIM latam od 2 tygodni i czasami miewam problem ze zrozumieniem komend kontrolera czy też słów innych pilotów. Jak ta sytuacja wygląda u was? Od czego zależy jakość rozmów na VATSIM ? czy coś oprócz wyżej wymienionych rzeczy ma jeszcze wpływ na komunikację ??

Przykład: Niedawo robiłem nasłuch EPWW_S gdzie dopiero co połączył się kontroler. Wszyscy piloci zaczęli prowadzić z nim rozmowy i po chwili zwątpienia większość z nich przeszła na komunikację tekstową bo nie dało się zrozumieć komend ...

Co w takich sytuacjach robić ? Jakie macie wskazówki dla nowych ?
Meduzes
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Dariusz Pyrka
Vatsim PID: 1190161

Re: Jakość rozmów przez radio

Postprzez Aaben » Cz 12 maja 2011, 11:20

Jakość bywa różna, bo różne są połączenia internetowe, ustawienia głośności otoczenia w FS i czułości mikrofonów. Kontroler powinien zadbać o to, żeby słyszał go i rozumiał każdy, ale sam tego bezpośrednio nie oceni. Dlatego jeżeli macie problemy ze zrozumieniem kontrolera bo np. jest za cicho, sprawdźcie swoje ustawienia głośności silników etc., a jeżeli wszystko wydaje się wam ok, bezzwłocznie poinformujcie go o szwankującej komunikacji.

A kontrolerzy niech sprawdzą czułość wejścia mikrofonowego w ustawieniach karty dźwiękowej/systemowych! Lepiej być trochę głośniejszym, bo przyciszyć każdy może, a w drugą stronę jest gorzej.
Aaben
Kontroler PLVACC [inactive]

Vatsim PID: 1048484

Postprzez macwoz » Cz 12 maja 2011, 12:16

Meduzes napisał(a):Witam

Przykład: Niedawo robiłem nasłuch EPWW_S gdzie dopiero co połączył się kontroler. Wszyscy piloci zaczęli prowadzić z nim rozmowy i po chwili zwątpienia większość z nich przeszła na komunikację tekstową bo nie dało się zrozumieć komend ...

Co w takich sytuacjach robić ? Jakie macie wskazówki dla nowych ?

Trochę z serii "opowieści dziwnej treści". Mam rozumieć, że w tej sytuacji większośc pilotów przeszła na tekst a pozostali postanowili wykonywać komendy, których nie dało się zrozumieć?
Owszem, zdarzyło mi się kilka razy być świadkiem słabej jakości po stronie kontrolera zaraz po zalogowaniu (choć znacznie częściej zdarza sie to u pilotów), jednak bardzo szybko problem był rozwiązywany i to własnie za sprawą informacji, jakie od razu kontroler od pilotów otrzymywał. Nie dajmy się zwariować, bo zaraz nowi, czytający post autora tego wątku wyjdą z założenia, że kontroler to "święta krowa" do której nie można się odezwać poza protokołem bądź jedynym wyjściem jest przejście na tekst. Instrukcję postępowania w takiej sytuacji podał wyżej Aaben, a historia opisana przez kolegę Meduzes wydaje mi się co najmniej niezrozumiała.
Obrazek
I speak english very well, but I don't know what I tell
macwoz
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Maciej Vozhny
Vatsim PID: 1164408

Postprzez Meduzes » Cz 12 maja 2011, 12:31

...że kontroler to "święta krowa"...

Nie miałem takiej intencji. Chodziło tylko o "jakość techniczną rozmów" i dopytanie się was co w takich sytuacjach robić i jak się zachować... Osobiście nic nie mam do kontrolerów, a wręcz przeciwnie wiele im zawdzięczam 8) Także bez podtekstów proszę ...
Meduzes
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Dariusz Pyrka
Vatsim PID: 1190161

Postprzez macwoz » Cz 12 maja 2011, 12:41

Darek, żadnych podtekstów w mojej wypowiedzi nie było. Jest słaba jakość u pilota to kontrola go o tym informuje. Jest słaba jakość o kontrolera to informują go o tym piloci i wszystko w tym temacie.

P.S. I bardzo dobrze, że nie masz nic do kontrolerów :)
Obrazek
I speak english very well, but I don't know what I tell
macwoz
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Maciej Vozhny
Vatsim PID: 1164408

Postprzez kirow » Cz 12 maja 2011, 14:42

Największym problemem dla początkującego jest brak osłuchania z transmisją radiową. Sam po pierwszych paru lotach on-line miałem wrażenie, że niektórych komunikatów po prostu nie da się zrozumieć. Jednak w miarę coraz większej liczby spędzonej w powietrzu problemów mam coraz mniej i nawet Brytyjczycy czy Turcy (ci to dopiero mówią!) nie sprawiają mi poważniejszych trudności. Mi bardzo pomaga włączenie filtrowania basów w karcie dźwiękowej - eliminuje większość dudnienia powstającego w tle i spowodowanego np. zbyt bliskim trzymaniem mikrofonu. Szczególną różnicę widzę (słyszę) w Skandynawii - oni mają niejako "z natury" bardzo niski głos...

A tak w ogóle, to kontrolerzy zazwyczaj zawsze słyszą pilotów lepiej niż piloci kontrolerów - ta różnica w jakości jest znaczna i wynika chyba z właściwości samego softu.
Pozdrawiam
Boguś
kirow
Kontroler PLVACC [inactive]

Imię i Nazwisko: Bogusław Gągalski
Vatsim PID: 1059780

Postprzez aleks124 » Pn 16 maja 2011, 21:26

Jeżeli używacie Squawkbox'a i nie jesteście osłuchani to proponuję odptaszkować "Simulate VHF Transmission" w zakładce VOICE w opcjach.

Pozdrawiam
aleks124
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Aleksander Śnigurowicz
Vatsim PID: 1175236

Postprzez tomek398 » So 04 lis 2017, 13:54

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na tym forum. Mam nadzieję że nie pominąłem przywitalni itp. ;-)

Zainteresowałem się siecią VATSIM. Póki co zbieram informacje, czytam, testuje, nasłuchuje (jako observer) itd. Posiadam Prepar3D 4.1 oraz korzystam z vPilot. Wszystko zdaje się działać bez kłopotu oprócz jednej rzeczy tzn. jakości audio. W mojej ocenie jest bardzo słaba, a często wręcz tragiczna. Zmieniałem ustawienia audio w vPilot i owszem, są różnice ale w dalszym ciągu jakość jest bardzo słaba. Nie jestem wstanie zrozumieć 90% przekazu i nie chodzi mi o frazeologię. Pewnie z czasem można się osłuchać i przyzwyczaić, ale dla początkującego jest to cholernie zniechęcające. Wydaje mi się, że to nie jest problem techniczny po mojej stronie ale nie wykluczam tego w 100%

OK, przechodząc do sedna. Czy jest jakiś sposób aby sprawdzić czy to co słyszę to jest norma czy też mam u siebie jakiś problem z audio? Niestety nie mam żadnego znajomego który mógłby ocenić czy to co słyszę to jest norma czy też jest jakiś problem.
tomek398
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Tomasz Piwonski
Vatsim PID: 1408666

Postprzez silenthunter183 » So 04 lis 2017, 15:39

Witamy serdecznie na forum PL-VACC :)

Póki co to jest norma. Podobno ma się to zmienić na przełomie 2017/2018. Kodeki serwerów audio są po prostu sprzed 16 lat.

Na początku latania polecam latanie w obrębach PL z korespondencją polską oraz jakimś wolnym samolotem (C172, ewentualnie jakiś Turboprop, byś miał sporo czasu na zastanowienie, ewentualne powtórzenia, lub żeby chociaż ułatwić to kontrolerowi w takich sytuacjach :) ). Możesz na przykład wykonywać kręgi i przy okazji zapoznawać się z panującymi zasadami. Gdy już powoli przywykniesz i będziesz w stanie płynnie readbackować, przerzucaj się na angielską i na szybsze samoloty. Możesz też zacząć próbować loty między innymi lotniskami. Gdy przyzwyczaisz się do angielskiej, możesz próbować pierwszych lotów zagranicznych. Możesz doznać lekkiego szoku i niezrozumienia z powodu jakości oraz akcentu (Możesz nawet całkowicie nie rozumieć korespondencji, przynajmniej ja tak kiedyś miałem), jednakże nawet do tego przywykniesz po jakimś czasie. Pamiętaj że zawsze w razie czego jest komunikacja tekstowa.

Pozdrawiam.
Znany jako SPE064 i SP-LST
silenthunter183
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Jędrzej Hryhorowicz
Vatsim PID: 1298110

Postprzez tomek398 » So 04 lis 2017, 16:10

Póki co to jest norma. Podobno ma się to zmienić na przełomie 2017/2018. Kodeki serwerów audio są po prostu sprzed 16 lat.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Mam nadzieję że to się szybko zmieni bo przecież żyjemy w czasach Youtube 4K więc od strony technicznej nie powinno być żadnych dużych ograniczeń. Internet jest pełen streamów najdziwniejszych gier sieciowych gdzie ludzie komunikują się ze sobą przy niemal doskonałej jakości audio. Natomiast, w przypadku symulatora gdzie przekaz audio odgrywa nieporównanie ważniejszą rolę (chodzi przecież o wirtualne bezpieczeństwo :-) ) jest bardzo źle. OK, może narzekanie nic nie zmieni. Skorzystam z Twoich rad i zacznę po polsku. Jeszcze jedno pytanie. Czy są organizowane loty dla początkujących?
tomek398
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Tomasz Piwonski
Vatsim PID: 1408666

Postprzez AreoBird » So 04 lis 2017, 23:39

Jest organizowany co jakis czas event Newbie Friendly Night. Podczas niego pomagamy początkującym oswoić się z siecią :D
SPENS lub SPE055 callsign którego nie warto się bać. On zawsze Wam pomoże !!!

Obrazek
AreoBird
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Piotr Wojtowicz
Vatsim PID: 1266759

Postprzez tecto » Śr 21 lut 2018, 15:13

Panowie ja ostatnio zauważyłem taki problem, że jak próbuję odsłuchać ATIS to strasznie mi przerywa.
Muszę słuchać po kilkanaście (jak nie więcej) razy i sklejać słowa ze sobą żeby zrozumieć np. który pas jest w użyciu.
To takie cykliczne przerwy w transmisji co 2-3 sekundy. Zauważyłem to na różnych lotniskach z EPWA włącznie.
Czy to normalne czy u mnie jest coś nie tak?
tecto
obserwator
obserwator

Vatsim PID: 1413424

Postprzez matteusz123 » Śr 21 lut 2018, 22:39

wiadomo coś o przejściu na nowe serwery? Bo miało być na przełomie 17/18 r., a ciszaaa :)
Matt
matteusz123
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Mateusz Piotrkowski
Vatsim PID: 0

Powrót do Forum nowych użytkowników