Przemyślenia newbie

Na tym forum pomagamy wszystkim chętnym w stawianiu pierwszych kroków na VATSIM. Ale UWAGA - pilotażu i nawigacji uczy Szkoła Pilotów poniżej.

Moderatorzy: Aaben, Arteq, mbx

Re: Przemyślenia newbie

Postprzez gryzoniek » Śr 22 gru 2010, 16:11

Jako vATC o wiele bardziej wolę pilota mówiącego powoli po polsku, niż piszącego. Taka moja osobista preferencja. Z resztą na pilota na txt trzeba brać odpowiednią poprawkę, np zwykle komenda cleared for take off otrzymana na h/p jest zaskoczeniem i wymaga kilkunastu sekund na odpisanie. A samolot na podejściu coraz bliżej. Naszczęście komunikacja na txt jest dla vatc bardzo ułatwiona za pomocą gotowych "szablonów"(alias'ow), ale szczerze mówiąc czuję się wtedy jakbym kontrolował bota: .clear EVINA1K, .clearok, .pbsu, .to ... i tak dalej.

PS: Kontrolerzy naprawdę nie gryzą, chyba, że pilot wykazuje brak podstawowej wiedzy.
gryzoniek
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Piotr W
Vatsim PID: 941618

Postprzez Pogodny RzEmYk » Śr 22 gru 2010, 18:16

Zapominacie o trzeciej, jakże przydatnej opcji - recive.
Czyli w remarks wpisujemy /r/, słuchamy sobie kontrolera na słuchawkach, a odpisujemy mu tekstem.
Wtedy i kontroler ma łatwiej i pilot nie musi zakłócać domowej ciszy nocnej.
Ziew...
Blaszak: MSI Z87-G43, 4670K, 4x4GB dual, GTX1080, W7 64b, P3D v4.5
Pogodny RzEmYk
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Krzysztof
Vatsim PID: 895621

Postprzez Twister » Śr 22 gru 2010, 19:44

Ja na początku też latałem tylko txt, dopiero potem dzieki pomocy jednego ATC przy totalnym bezruchu na EPGD namówił mnie do spróbowania. Od tego czasu latam tylko na voice. Teraz ucząc się frazeologii angielskiej i naprawdę łatwiej lata się voice gdy możesz patrzeć i na monitor oraz na kartkę z pełną frazeologią.

Gdy latałem na txt z pełną kontrolą to poprostu nie było czasu szczególnie na podejściu jak napisać. Musiałem się skupiać na podchodzeniu i w jednej chwili odpisywać kontrolerowi. Wtedy nieraz moje podchodzenia konczyły się skarceniem kontroli że za puźno odpisuję. A gdy jest kontakt voice wystarczy krótkie potwierdzenie "clrd to land" i kontynujemy podchodzenie.

Apeluje do newbie żeby latali na voice bo naprawde warto. Swoją drogą gdy leciałem pierwszy raz (jeszcze z polską frazeologią)to 15 min sie zbierałem żeby nacisnąć przycisk do komunikacji i wypowiedzenia "proszę o sprawdzenie radia" :) .

Pozdrawiam,
Twister
Twister
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Filip Pawłowski
Vatsim PID: 1157520

Poprzednia strona

Powrót do Forum nowych użytkowników