Powrót po latach

Na tym forum pomagamy wszystkim chętnym w stawianiu pierwszych kroków na VATSIM. Ale UWAGA - pilotażu i nawigacji uczy Szkoła Pilotów poniżej.

Moderatorzy: Aaben, Arteq, mbx

Powrót po latach

Postprzez kuuubuuus » N 21 lut 2016, 14:33

Witam.

Po wieloletniej przerwie z nauką latania na MS9 chciałbym powrócić do nauki biorąc pod uwagę trochę wolnego czasu.
Aktualnie jestem na etapie poszukiwania stron z materiałami wiedzy technicznej aby przypomnieć ją sobie i utrwalić.
Chciałbym zapewne niedługo zasiąść za sterami jakiegoś szkoleniowego samolotu i polatać sporo off-line.
W związku z tym chciałbym zakupić i zainstalować FSX ale przez tych wiele lat zauważyłem, że sporo się zmieniło.
Znalazłem materiały co będzie niezbędne dodatkowo do instalacji aby w przyszłości zacząć latać on-line.
Natomiast niestety nie mogę odnaleźć nigdzie wersji DVD do zakupu. Powstała jakaś wersja a Steam. Czym to się różni?
Może byłby ktoś tak miły i wytłumaczył mi od czego na moim etapie powinienem zacząć i na czym się skupić? Jaki symulator w tym momencie najlepiej zakupić i gdzie?

Pytam dlatego, ponieważ tak jak wspomniałem sporo się zmieniło w lotniczym wirtualnym środowisku od ostatniego mojego obcowania z FS. Może jesteście w stanie polecić mi jakieś strony z materiałami do niezbędnej wiedzy podstawowej teoretycznej? Z zamiłowania chciałbym bardzo wrócić do takiego latania i jeśli nie podejmę stanowczych kroków to nadal będę tylko myślał o tym a nie działał :)

Może istnieją jakieś szkoły dla amatorów, które prowadzą od początku i nakierowują ludzi przekazując im niezbędną wiedzę do tego aby swobodnie latać off-line, a następnie przejść w sposób pewny na latanie on-line? Może są jakieś chętne prywatnie osoby, które mają wiele chęci, zapału i cierpliwości aby wskazać odpowiednią ścieżkę?
Z góry dziękuje za cierpliwość i za udzielenie porad oraz wskazanie odpowiedniego kierunku dla "początkującego" wracającego po baaardzo długiej przerwie do latania.

Pozdrawiam ;)
kuuubuuus
Steward
Steward

Re: Powrót po latach

Postprzez infern1ty » N 21 lut 2016, 21:06

Bierz śmiało fsx steam edition. Jak chcesz wrócić na poważnie to pomyśl o Prepar3d.
infern1ty
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Paweł Hordziejewicz
Vatsim PID: 1324921

Postprzez MarciN » Pn 22 lut 2016, 0:07

Wersja FSX na platformie Steam to nic innego jak cyfrowa wersja programu. Różni się jedynie tym, że nie masz gry "namacalnie", a jest ona przypisana do Twojego konta Steam. Takowe rozwiązanie odradza się osobą, które cenią sobie - jak ja to nazywam - materialne odniesienie do sytuacji. Kupujesz program w sklepie, wersja pudełkowa. Stawiasz na półce, masz płyty i vuala.

Aktualnie sporą konkurencją dla Microsoftu jest Prepar3d. Niestety nie miałem okazji korzystać z tego cuda, także nie jestem w stanie Ci powiedzieć nic więcej na ten temat.

Co do poradników - http://www.pl-vacc.org/pol3/download.ph ... ologia.pdf (frazeologia); http://www.pl-vacc.org/pol3/download.ph ... _Chart.pdf (czytanie map); http://www.pl-vacc.org/pol3/download.ph ... ja_vfr.pdf (lot VFR); http://www.pl-vacc.org/pol3/download.ph ... 120531.pdf (lot VFR no.2). Możesz też zajrzeć do tego forum: viewforum.php?f=5
MarciN
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Marcin Serafin
Vatsim PID: 1219863

Postprzez Pogodny RzEmYk » Pn 22 lut 2016, 0:25

MarciN napisał(a):Wersja FSX na platformie Steam to nic innego jak cyfrowa wersja programu. Różni się jedynie tym, że nie masz gry "namacalnie", a jest ona przypisana do Twojego konta Steam.

Nieprawda. FSX:SE zawiera pewną ilość poprawek do kodu.
viewtopic.php?f=9&t=34858

Prepar3D to rozwijany przez inną firmę produkt bazujący na silniku z FSX, ale celujący w inną grupę odbiorców. Użytkownik indywidualny jest tylko niejako dodatkiem. Z kompatybilnością z dodatkami bywa różnie. Niektóre firmy wydają swoje produkty dwutorowo - osobno pod FSX, osobno pod P3D. Niektóre działają na obu symulatorach instalowane z jednego instalatora.
Alternatywą do symulatorów bazujących na silniku z serii FS jest X-Plane. Przy czym jak na razie, popularność tego symulatora u nas (w Polsce) jest dosyć niewielka w porównaniu do "FSa".

Jeśli nie masz presji czasu, to spokojnie możesz polatać dalej w FS9 i poczekać na promocję na Steam na FSX - często jest po 5 €.

http://www.pl-vacc.org/pol3/download.php?ts=K9zYowOyC67UpA%3D%3D&type=f&file=VFR_20120531.pdf (lot VFR no.2)
To już w zasadzie nieaktualne. viewtopic.php?f=2&t=35433
Ziew...
Blaszak: MSI Z87-G43, 4670K, 4x4GB dual, GTX970, W7 64b, P3D v4.2
Pogodny RzEmYk
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Krzysztof
Vatsim PID: 895621

Postprzez MarciN » Pn 22 lut 2016, 0:34

Pardon, racja - zapomniałem o zrewitalizowanym poradniku dla VFR.
MarciN
Kontroler PLVACC

Postprzez kuuubuuus » N 28 lut 2016, 14:56

Witam ponownie :)

Dziękuje za chęci wypowiedzenia się w tym temacie :)
Coś się ruszyło co skłania mnie bardziej ku wielkiemu powrotowi :)
Czas pokaże jak będzie wielki :)

infern1ty - Poważnie to ja cały czas myślę, ale jeszcze wiele godzin nauki przede mną. Dlaczego Prepar3D?

MarciN - Dzięki wielkie za podesłane linki. Bardzo fajne i ciekawe materiały. Kiedyś nie było tak łatwo pozyskać takich ważnych informacji w języku polskim. To mi bardzo pomoże. Co to wersji FSX na płytce namacalnie to owszem chciałbym takową posiadać. Niestety poszukiwałem jej ostatnio na stronach sprzedających gry i na allegro i niestety nie mogę znaleźć już wersji symulatora fizycznej namacalnej. Może ktoś wie gdzie można jeszcze dostać taką wersje na płytkach?

Pogodny RzEmYk - Dzięki za objaśnienia. Presji czasu nie mam dlatego w wolnej chwili odpalam FS9 i daje mi to dużą frajdę zwłaszcza, że mam starszego kompa. Orientacyjnie co jaki czas są promocje na Steam?

Co do mojego powrotu to odświeżyłem sobie loty cessną w FS9 ale off-line. Nie jest najgorzej. Podstawowe instrumenty w pewnym stopniu opanowane więc może, któregoś dnia odważę się dołączyć on-line. Puki co zamierzam trochę poczytać i podszkolić się w pewnych tematach. Stąd właśnie mój post o pomoc w przypomnieniu i rozszerzeniu podstawowej wiedzy.

Może byłby ktoś tak pomocny i orientacyjnie wypowiedział się w krokach od czego powinienem zacząć trenować off-line. Pytam Was tutaj, ponieważ wasze doświadczenie będzie dla mnie cenne. Wiecie sami najlepiej jak rozpoczynaliście karierę z FS-em i na co konkretnie zwrócić uwagę. Co konkretnie ćwiczyć i na jakich maszynach. Ile czasu Wam zajęło zanim zasiedliście za sterami on-line. Może jest ktoś chętny wypisać własnie krokami jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać off-line na maszynie jaką jest Cessna. Z czasem chciałbym przesiąść się na coś delikatnie większego gdzie przyrządy już są bardziej zaawansowane ale nie tak jak w największych pasażerskich maszynach. Są może jakieś szkoleniowe instrukcje, które ukierunkowują od podstaw amatora? Takie poradniki ćwiczeniowe latania z instruktażem? Nie wiem czy za chwilę nie zostanę skarcony za takie pytania ale jeśli takie materiały są dostępne to bardzo chętnie z nich skorzystam. Da to dodatkową frajdę, że czegoś się uczę, a nie robię po omacku i zastanawiam się czy robię to oby na pewno dobrze.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za poruszenie mojego tematu i za cenne uwagi, z których na pewno skorzystam. jednocześnie proszę o kontynuację rozmowy bo to mi da większy pogląd na cała sprawę dotyczącą nauki latania.

Pozdrowienia ;)
kuuubuuus
Steward
Steward

Postprzez Wojtek_84 » N 28 lut 2016, 15:27

Może ktoś wie gdzie można jeszcze dostać taką wersje na płytkach?

Ale wiesz - to jest jednak gorsza wersja...

Orientacyjnie co jaki czas są promocje na Steam?

Permanentnie.

https://www.g2a.com/microsoft-flight-si ... lobal.html

Kupujesz na G2A w promocji, potem wprowadzasz otrzymany kod na Steam i dostajesz FSX:SE.

Może byłby ktoś tak pomocny i orientacyjnie wypowiedział się w krokach od czego powinienem zacząć trenować off-line

1. Podstawowe manewry - zakręty z wybranym przechyleniem, wznoszenie z wybraną prędkością pionową i poziomą, utrzymywanie wysokości i prędkości.
2. Wykonywanie kręgów nadlotniskowych.
3. Proste przeloty nawigacyjne.
4. Radionawigacja (obsługa odbiornika i wskaźnika VOR, obsługa ADF, przypomnienie sobie jak działa HSI, co to jest DME i co pokazuje).
5. Podejścia ILS (z ręki).
6. Podejścia VOR i NDB.
Wojtek_84
Pierwszy Oficer
Pierwszy Oficer

Imię i Nazwisko: Wojciech Przybylski
Vatsim PID: 1151906

Postprzez Wojtek_84 » N 28 lut 2016, 17:14

[Poprzedniego nie można edytować]

Jeszcze jedno - w FSX są lekcje. Przeleć je i zrób te checkride'y, które tam są. Szczególnie pierwsze dwie (bodajże Private Pilot i Instrument). Jeśli będziesz je umiał przelecieć szczęśliwie i powtarzalnie - nie powinieneś mieć większego problemu z obsługą samolotu w locie online. Wtedy pozostanie już tylko ćwiczenie procedur i komunikacji.
Wojtek_84
Pierwszy Oficer
Pierwszy Oficer

Imię i Nazwisko: Wojciech Przybylski
Vatsim PID: 1151906

Postprzez MarciN » N 28 lut 2016, 20:21

Wojtek_84 napisał(a):Jeszcze jedno - w FSX są lekcje. Przeleć je i zrób te checkride'y, które tam są. Szczególnie pierwsze dwie (bodajże Private Pilot i Instrument). Jeśli będziesz je umiał przelecieć szczęśliwie i powtarzalnie - nie powinieneś mieć większego problemu z obsługą samolotu w locie online. Wtedy pozostanie już tylko ćwiczenie procedur i komunikacji.

Fakt, bardzo przydatna sprawa, ale tylko dla podstawowych rzeczy.

Ogólnie polecam - i chyba nie tylko ja - zaopatrzeć się w nieco bardziej zaawansowany samolot. Zacznij może od awionetek - Cessna, Piper - chyba te będą najłatwiejsze do ogarnięcia. Zasady lotu VFR także nie powinny stanowić problemu. Poradniki są opublikowane na naszej stronie, scenerie i mapy proceduralne tak samo. Z czasem, gdy już powróci Ci zaplecze z zakresu podstaw wiedzy, próbuj swoich sił na IFR - tutaj także ukłon stawia się maszynom z wyższej półki tj. Level-D, PMGD, Aerosoft, Wilco itp.

Powodzenia :wink:
MarciN
Kontroler PLVACC

Postprzez Pogodny RzEmYk » N 28 lut 2016, 21:47

Możesz śmiało pytać o cokolwiek na forum. Forum ma tą zaletę, że informacje tu zamieszczone posłużą Tobie oraz innym osobom dziś, jutro czy za rok. Informacja nie zniknie.
Ziew...
Blaszak: MSI Z87-G43, 4670K, 4x4GB dual, GTX970, W7 64b, P3D v4.2
Pogodny RzEmYk
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Krzysztof
Vatsim PID: 895621

Powrót do Forum nowych użytkowników