DOSTĘP I ZASADY PISANIA NA TYM FORUM

Na tym forum pomagamy wszystkim chętnym w stawianiu pierwszych kroków na VATSIM. Ale UWAGA - pilotażu i nawigacji uczy Szkoła Pilotów poniżej.

Moderatorzy: Aaben, Arteq, mbx

DOSTĘP I ZASADY PISANIA NA TYM FORUM

Postprzez Zulus » So 15 maja 2004, 13:57

ZASADY PISANIA NA FORUM

Witam,

1 --> W związku z zalewem pytań w stylu "Jak się lata na VATSIM?" "Co to jest VATSIM", "Jak się połączyć z VATSIM?" "kupiłem FS i jak się tym lata", oświadczam co następuję:

KAŻDY KOLEJNY TAKI POST BĘDZIE KASOWANY BEZ OSTRZEŻENIA

Informacje o absolutnych podstawach VATSIM można zdobyć z:
- tego forum, przeglądając poprzednie posty
- tego forum, używając opcji "szukaj"
- http://www.pl-vacc.org
- http://www.aviation.home.pl

2 -->NAGMINNIE łamana jest na tym forum (N)Etykieta Polish VATSIM.net. (Dla mało spostrzegawczych - dostępna na forum Ważne Informacje). Zwłaszcza pkt. 4 mówiący o nadawaniu postom KONKRETNYCH, JASNYCH TYTUŁÓW.

Oświadczam, że od dzisiaj kasuję bez ostrzeżenia wszelkie posty, które będą niezgodne z (N)Etykietą.

3 --> W związku z tym, że dostęp do wszystkich pozostałych for (np. Hangar, Zloty itp) został otwarty dla każdego, kto poprosi o członkostwo i nie będzie rozrabiał, od dnia dzisiejszego FORUM NOWYCH UŻYTKOWNIKÓW staje się tym, co wynikałoby z nazwy.

:idea: Na tym forum zajmujemy się:
- informowaniem o podstawowych zasadach funkcjonowania w sieci VATSIM
- pomocą przy kłopotach z połączeniem
- zasadami zachowania się w sieci

i wszelkimi innymi sprawami, na które niedoświadczony użytkownik sieci może natrafić.

:!: Jednak NIE zajmujemy się:
- nauką pilotażu i nawigacji (-> SZKOŁA PILOTÓW)
- zlotami, imprezami, spotkaniami (-> ZLOTY, SPOTKANIA, WYDARZENIA)
- dodatkami do FS (samoloty, scenerie itp) (-> HANGAR)
- tworzeniem bezpłatnych samolotów dla FS (-> Aircraft Design)
- sprawami nie związanymi z VATSIM (-> LOTNICTWO REAL LIFE)

Pozdrawiam,
Zulus

(Moderator)
Ostatnio edytowano So 15 maja 2004, 13:58 przez Zulus, łącznie edytowano 1 raz
Zulus
Kontroler PLVACC [inactive]

Imię i Nazwisko: Michał Zazula
Vatsim PID: 813566

FORUM NOWYCH UŻYTKOWNIKÓW - NIEZBĘDNIK

Postprzez KuK@SZ » Pt 04 cze 2004, 23:21

DOSTĘP DO FORUM
Wejdź w menu "Grupy"
Wybierz z listy Grupy bez członkostw "Forum nowych użytkowników",kliknij "dołącz"
Czekaj na akceptację moderatora

CENZURA
Informuję, że od dnia 22 maja będę uznawał skórt "qwa" i podobne skórty za łamanie regulaminu forum. Wszyscy wiemy co autorzy mają na myśli pisząc takie skróty. Nie obchodzi mnie jak ktoś pisze słowo powszechnie uznawane za obraźliwe.

Proszę o powstrzymanie się od jakichkolwiek wulgaryzmów w jakiejkolwiek formie.

PRZYJAZNE FORUM
Witam, szczególnie ciepło nowych użytkowników VATSIM,

PILOCI TO PODSTAWA NA VATSIM. O tym wiemy wszyscy. Dlatego ogłaszam, że od dziś na Forum Nowych Użytkowników możecie zadać KAŻDE PYTANIE, nawet najgłupsze (oczywiście w ramach regulaminu jest na forum "Ważne Informacje", a zabrania on m.in propagowania piractwa i warezu, innych sieci wirtulanego lotnictwa itp). Jedyne, na co się narażacie, to brak odpowiedzi, jeżeli sprawa już była tysiąc razy opisywana. Na pewno nie grozi Wam jednak na forum nowych użytkowników żaden atak, złośliwości, wyśmianie czy inne przykrości. Już ja się o to postaram ! Kto pyta nie błądzi....

A teraz informacja dla STARYCH WYJADACZY:

Od dzisiaj będę BEZLITOŚNIE KASOWAĆ wszystkie posty, z wyjątkiem merytorycznych odpowiedzi na pytanie. Jeżeli widzisz pytanie na forum nowych użytkowników, masz tylko trzy wyjścia:

1) Grzecznie na nie odpowiedzieć (merytorycznie), ew. podesłać linka do postu lub strony, gdzie udzielono odpowiedzi.
2) Jeżeli Cię drażni albo uważasz że już odpowiadano setki razy - > zignorowoać i nie pisać nic.
3) Jeżeli nie jesteś w stanie znieść "głupich" pytań, po prostu zastanów się nad całkowitym zrezygnowaniem z przeglądania forum nowych użytkowników. Są inne fora na Polish VATSIM.

Dziś wyjeżdżam na 2 tyg. urlopu, ale po poworocie wykasuję wszystko, co nie jest zgodne z tymi zasadami. Recydywiści utracą dostęp do forum "nowych użytkowników".

Krótkie wyjaśnienie:
Takie kroki zdecydowałem się wprowadzić, bowiem w ostatnim czasie słyszałem od wielu osób że na Forum Polish VATSIM niewiele się można dowiedzieć, za to można bardzo szybko oberwać. Otóż każdy z nas był kiedyś nowy. Każdy zadawał "głupie" pytania. A nam zależy, aby jak najwięcej pilotów latało u nas.

VATSIM TO NIE GADU-GADU
UWAGA ! VATSIM to nie GADU GADU. Przeznaczeniem tej sieci nie jest prowadzenie prywatnych rozmów, ale zapewnianie kontroli ATC. Nadużywając prywatnych chatów doprowadzacie do niepotrzebnego obciążania sieci i utrudniacie pracę kontrolerom.

Kilka prostych zasad:

1. Wszystkie komunikaty dotyczące Waszego lotu przekazujecie na kanale ATC (czyli danej częstotliwości, na jakiej komunikujecie się z kontrolerem).

Ostatnio często zdarza się mi, że wydaje polecenie: "taxi to h/p rwy 29: na kanale ATC, a odpowiedź "rgr, taxi to h/p rwy 29", dostaję na chacie. ŹLE !

2. Na kanale ATC można też (o ile nie ma strasznego ruchu, wtedy sobie darujcie) pozwolić sobie na krótkie uprzejmości, w stylu:
"LOT 123 with You, cześć Zulus" albo "Flight plan closed, wielkie dzięki za kontrolę". Lepiej to tobić na kanale ATC niż na chacie! (oczywiście z umiarem)

3. Jeżeli chcecie sobie dłużej pogadać z kontrolerem - zapraszam na jego gadu gadu, mail itp. Wy być może nie macie co robić w kokpicie, a kontroler może mieć roboty po pachy. Sorki, ale to nie ta sieć.

4. Chata można używać, ale tylko w sytuacjach absolutnie tego wymagających. Ważne pytanie techniczne. Prośba o wyjaśnienie niezrozumiałej komendy itp.

5. Jak już rozmawiacie na chacie, to krótko i konkretnie, nie przeciągajcie dyskusji w nieskończoność typu:
P: Pamiętasz może jak włącza się autopilota w B737?
K: Nie, nie pomiętam
P: To szkoda
P: Ale dzięki za dobre chęci
P: Nie przeszkadzam już
P: Fajnie się rozmawiało
P: Dziękuję
P: Do zobaczenia

6. Pamiętajcie, że na kanale ATC też można pytać. Chcecie wiedzieć jaki pas dostaniecie do przylotu? Nie pamiętacie częstotliwości danego VOR? Lepiej zapytać na kanale ATC, niż na priva. Nie wskazane są jedynie pytania wymagające długiego tłumaczenia (np. jak wylądować tym samolotem ).

A teraz małe wyjaśnienie dlaczego to piszę:
Wejście w użycie ASRC jeszcze bardziej komplikuje sprawę chatów. ASRC został pomyślany jako program do KONTROLOWANIA a nie do chatowania. W związku z tym nie ma okienek chat jak w PC. Jest jedno okno do komunikacji priv. Gdy ktoś wysyła nam wiadomośc priv, znak wywoławczy tej osoby na specjalnej liście zaczyna migać. Muszę na niego kliknąć, aby wyświetlił się komunikat, przeczytać, odpowiedzieć i zamknąć okno lub przełączyć się na komunikację ATC. Dostaje odpowiedź na priva - znów kliknięcie, otwarcie okna, przeczytanie, zamknięcie....

Teraz wyobraźcie sobie: że siedzę na APP i mam 3 pilotów proszących o zgodę na lot. W tym momencie miga mi chat od LOT123. Kurcze, może coś pilnego. Piszę pilotom "stand by for clerance". Otwieram okno chata do LOT123 a tam: "Cześć Zulus, lecę właśnie z Frankfurtu do Londynu, co słychać". Odpisuję "cześć", zamykam okno. Zabieram się za wydawanie zgody. W tym momencie jeden z pilotów wysyła do mnie kolejnego chata. Miga callsign. Otwieram okno, bo może coś ważnego. "Hej, odebrałeś moją prośbę o zgodę na lot?". Odpowiadam że tak. Zamykam okno. Ale widzę że LOT123 znów do mnie miga. "Dużo ruchu jest w Polsce" (jakby nie miał Servinfo, grrr...) Dobra, nawet nie odpowiadam, nie mam czasu, zamykam okno. Ale znów miga ten na ziemii. "Skoro odebrałeś to OK, czekam na zgodę". W tym momencie kolejny pilot miga do mnie chatem. OK, nie odpowiadam, zajmuje się zgodą. Po 5 minutach już cała lista miga mi jak choinka, z 10 osób wysłało do mnie chaty. A jak któraś z nich chce coś na prawdę ważnego? No więc przeglądam 10 okien z pozdrowieniami i pytaniami co słychać, kiedy będzie zgoda itp. A piloci czekają..... W dodatku zajęty odpowiadaniem na kolejnego chata nie zauważyłem, że BAW123 dawno minął już localiser, Berlin od 5 minut usiłuje mi bezskutecznie przekazać DLH456 a WEA789 od 10 minut leci po starcie na FL060.

WNIOSEK: Stosując chaty bez wyraźnej, uzasadnionej potrzeby utrudniacie życie zarówno kontrolerom, jak i innym pilotom, ktorzy przez to mają opóźnienia albo są narażeni na błędy popełnione z powodu dekoncentracji.
KuK@SZ

Zanim napiszesz - PRZECZYTAJ !

Postprzez Zulus » Pn 29 sie 2005, 14:05

Kochani nowi uzytkownicy,

Z przyjemnością witamy was w świecie VATSIM.

Zanim jednak napiszecie na tym forum, prosimy o zapoznanie się z Regulaminem i Netykietą, dostępnymi na podforum "Ogłoszenia dla użytkowników".

Z góry dziękujemy,
Zulus (MP)
Zulus

Imię i Nazwisko: Michał Zazula
Vatsim PID: 813566

Postprzez Rafael » Pt 24 mar 2006, 14:46

Na forum nie tolerujemy szydzenia i nasmiewania sie z NEWBIE. Kazdy taki przejaw agresywnosci bedzie karany wykluczeniem z grupy.

User ktory zlamie zasady postowania dostanie 2 ostrzezenia: pierwsze upominajace, drugie to juz wykluczenie z grupy.
Right now it's so wrong, but maybe it's all in the future with someone else...
Rafael

Vatsim PID: 857614

Postprzez Franek » Pt 08 wrz 2006, 18:30

Nie bylo napisane czarne na bialym wiec dopisuje.

Tytuly tematow (topicow) ktore nie opisuja dosyc dokladnie o co w danym temacie chodzi beda kasowane..
Czyli tematy typu "problem", "problem z FS", "Boeing 737" nie beda tolerowane. Kazdy musi moc wiedziec dosyc dokladnie o co chodzi po samym przecytaniu tytulu tematu.
Na przyklad "Problem z 737 PMDG: wypychanie" jest o 1000 razy jasnieszy niz samo "Problem", czy "problem z wypychaniem".

Franek
Franek
Kontroler PLVACC

Imię i Nazwisko: Franek Bielecki
Vatsim PID: 0

Postprzez Sopa » Pt 19 sty 2007, 11:14

Chciałbym przypomnieć, że FNU nie zajmuje się problemami technicznymi związanymi z dodatkami do FS.
Od dzisiaj wszystkie tematy nie na temat będą przenoszone do archiwum!

Sopa
Sopa
Pilot-kandydat
Pilot-kandydat

Imię i Nazwisko: Tomasz Sobczak
Vatsim PID: 0

Re: DOSTĘP I ZASADY PISANIA NA TYM FORUM

Postprzez Arteq » Śr 07 kwi 2010, 8:03

Przypominam do czego służy to forum, Co poniekórzy chyba zapomnieli. Następne aklcje z nie możnością pisania w innych działach z własnego lenistwa będą nagradzane.

Artur
"Rating jak i wstyd pozostaje dożywotnio" by Bobru
"Co nie zmienia faktu..." by Bobru
"....Panowie" - by RDB
Arteq
Kapitan
Kapitan

Imię i Nazwisko: Artur
Vatsim PID: 980067

Powrót do Forum nowych użytkowników