kilka prostych pytań OpenCockpits

Kącik Majsterkowiczów. Zasięgnij porady lub pomóż innym w budowie wymarzonego kokpitu !

Moderatorzy: alfsky, ToTom

kilka prostych pytań OpenCockpits

Postprzez prociomen007 » Pn 21 cze 2010, 18:22

Witam, na początku szybciutko się przedstawię. Nazywam się Eliasz i jestem studentem elektroniki i telekomunikacji na Politechnice Koszalińskiej. Jako że mój ojciec uwielbia samoloty i wszystko co z nimi związane postanowiłem zbudować mu w prezencie ( niech się chłopina cieszy ;-) ) nieduży kokpit. Jako że dysponuje laptopem od razu zaznaczam - nie posiadam wyjść COM ani LPT. Od biedy mam komputer który dało by rade odpalić (choć masa z tym kłopotu) aby użyć LPT np. do zaprogramowania mikrokontrolera. Dlatego jasna sprawa -> całość musi działać na USB. Na początek chciałbym zrobić panel radia MPC. Po dogłębnym przeszukaniu forum wydaje mi się że najodpowiedniejszy będzie tutaj OpenCockpits. W związku z rozpoczęciem budowy mam kilka pytań. Powiedzmy na początek chciałbym wyświetlić coś na wyświetlaczu 7-segmentowym. Jak widzę do wysterowania takim ustrojstwem potrzebna jest ta płytka:
http://www.andare-ing.com/uploads/displ ... plexed.pdf
lub
http://www.andare-ing.com/uploads/iocard_displays.pdf
Co do pierwszej mam pytanie mamy tam kosteczkę 40 pinów zapewne łączy ona tę płytkę z jakąś bazą która odbiera informacje z komputera i rozsyła je dalej. Czy przypadkiem to nie jest ta płytka:
http://www.andare-ing.com/uploads/iocard_master_64.pdf
Jeśli tak to nie ciekawie bo tu jest zarówno złącze LPT i COM. Czy oznacza to że innego wyjścia nie ma, jak poszukać sprzętu co dysponuje takimi możliwościami. Wiem że są przejściówki com i lpt ale z tymi drugimi są same problemy. Choć morze na tyle sobie poradzą? Czy ktoś tego już próbował?
prociomen007
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Eliasz Proć
Vatsim PID: 964109

Re: kilka prostych pytań OpenCockpits

Postprzez skalarki » Pn 21 cze 2010, 19:32

Witaj Eliasz!

Na początek witaj wśród szalonych pilotów i kokpitbuilderów.
Kilka pytań z mojej strony:
1. do jakiego samolotu ma to być kokpicik?
2. no i czy ma to być tylko mała skrzyneczka i na tym koniec czy jak to zawsze bywa "apetyt rośnie w miarę jedzenia" i potem projekt się troszkę rozrośnie.

Jeśli chodzi o OC to jest to popularny projekt ale technicznie archaiczny, LPT w MASER CARD dyskwalifikuje ten projekt w nowych komputerach.
A protezy LPT/USB - pewno zadziała ale ....
Jako alternatywa możesz rozważyć użycie mojego projektu I/O i programu Domowy Kokpit. Podstawowa płytka I/O GLARE posiada 80 wejśc, 48 wyjść i możliwość sterowania 24 wyświetlaczami 7-seg. Płytka I/O PEDESTAL 128 wejść, 128 wyjść i 32 wyświetlacze 7-seg. Każda płytka posiada gniazda rozszerzające możliwości. Wszystko sterowane poprzez USB.
Na stonie http://www.a320-project.skalarki.co.uk są dostępne filmiki z wczesnej fazy testowania systemu. Obecnie system działa i jest stosowany w moich rozwiązanich.
Po więcej informacji, jeśli uznasz że warto, zapraszam na PW

Pozdrawiam, Marcin
skalarki
Steward
Steward

Postprzez mefiu » Wt 22 cze 2010, 11:08

Jeśli chodzi o OC to jest to popularny projekt ale technicznie archaiczny, LPT w MASER CARD dyskwalifikuje ten projekt w nowych komputerach.
Kolega nie doczytał, stąd powyższa nieścisłość.

U mnie póki co działa na USB.
Co prawda całość rozwiązania wymaga dodatkowej karty (własnie USB EXPANSION CARD), ale zyskujemy mniejszy bałagan z kablami przy podłączeniu do 4 kart MASTER do jednego komputera plus obsługę czterech osi (potencjometry), co wystarczy chociażby do podłączenia yoke'a własnej konstrukcji czy ruddera.
Mnożąc 1 kartę USB razy 4 karty MASTER razy ( 64 wyjścia i 72 wejścia plus obsługa DISPLAY CARD ) otrzymujemy całkiem przyzwoity i szeroki interfejs I/O jak na jeden kabel USB podłączony do PC :)

http://opencockpits.com/modules.php?name=Content2&pa=showpage&pid=41
FEATURES
LETS US TO CONNECT UP TO 4 MASTER CARDS TO 1 USB PORT, 4 BUILT-IN A/D CONVERTERS

DESCRIPTION
THIS CARD LETS US TO CONNECT UP TO 4 MASTER CARDS TO ONE ONLY PC. IT IS POSSIBLE TO CONNECT MORE THAN ONE USB CARD TO ONE PC; THIS IS ONLY LIMITED BY THE NUMBER OF FREE USB PORTS ON THE COMPUTER.
IN ADDITION, IT INCLUDES 4 A/D CONVERTERS AND OPTIMIZES THE USE OF THE PC RESOURCES.
CAN BE ALSO USED AS A PARALLEL-USB CONVERTER TO BE USED WITH ONLY 1 MASTER CARD.
mefiu
Steward
Steward

Postprzez prociomen007 » Wt 22 cze 2010, 15:11

Co do rozmachu projektu:
Na razie w planach mam zbudowanie panelu mpc "being 747-400" (ponieważ ten mój staruszek uwielbia).
Jeśli się powiedzie i zadowoli mnie efekt chcę odwzorować ojcu połowę kabiny beinga (miejsce dla jednego pilota). Mam do was jeszcze kilka pytań odnośnie samego samolotu - ponieważ dzieło musi by być wierną kopią.
1. Jak wielka jest kabina pilotów tego beinga? (chodzi mi o szerokość , długość , wysokość)
2. Jak długie i wysokie jest samo MPC?
3. Gdzie można dorwać realistyczny rysunek bądź zdjęcie tego panelu żeby rozrysować rozmieszczenie elementów?
4. Czy istnieje w Polsce sklep który posiadał by wszystkie niezbędne przełączniki i wyświetlacze? (wiem że można poszperać w elektronicznych, ale muszą one wyglądać identycznie jak w tym samolocie a zamawianie w kilku sklepach traci sens.
5. I co do samego grawerunku czy dobrze rozumiem:

- zamawiam kawałek pleksi
- wiercę otwory, dopasowuje przełączniki i takie tam
- maluje płytkę
- wysyłam przesyłkę do grawerunku laserowego
- płacę za grawerunek
- płacę za przesyłkę

Jeśli tak to wygląda to dojść nieciekawie - cena pleksi farby przesyłek i grawerunku - a to przecież tylko kawałek co dopiero jak przyjdzie czas na większe elementy. Morze można taniej aby zachować jakość?
prociomen007
obserwator
obserwator

Postprzez skalarki » Wt 22 cze 2010, 17:43

mefiu napisał(a):
Kolega nie doczytał, stąd powyższa nieścisłość.

Mefiu, nie ma tu nieścisłości. karta Master OC nie posiada USB dopiero Expansion ma takie gniazdko. Więc Master Card nie da sie podłączyć do PC-ta inaczej jak poprzez LPT lub poprzez Expansion do USB.

prociomen007 napisał(a):Co do rozmachu projektu:
Na razie w planach mam zbudowanie panelu mpc "being 747-400" (ponieważ ten mój staruszek uwielbia).
Jeśli się powiedzie i zadowoli mnie efekt chcę odwzorować ojcu połowę kabiny beinga (miejsce dla jednego pilota). Mam do was jeszcze kilka pytań odnośnie samego samolotu - ponieważ dzieło musi by być wierną kopią.

No to wybrałeś chyba najtrudniejszy do odwzorowania samolot bo materiałów do tego jak na lekarstwo bo nie jest to popularny samolot wśród kokpitbuilderów.

prociomen007 napisał(a):Jeśli się powiedzie i zadowoli mnie efekt chcę odwzorować ojcu połowę kabiny beinga (miejsce dla jednego pilota). Mam do was jeszcze kilka pytań odnośnie samego samolotu - ponieważ dzieło musi by być wierną kopią.

No to szykuj walizkę kasy bo na świecie są może ze 2 lub 3 "wierne kopie" kokpitu B747 (nie mówię o prawdziwych symulatorach)

Ad. 3 Google jest najlepszym przyjacielem.
Ad.4 Nie ma takiego sklepu, trzeba niestety kopać w różnych sklepach. Nie ma raczej szans, żebyś dostał identyczne cześci ( w rozsądnej cenie), mogą być co najwyżej bardzo podobne.
Ad.5 Dobrze rozumiesz taki jest proces z tym że w plexi wycina się niezbędne otwory laserem (lub frezarką CNC) bo np. nie wszystkie są okrągłe. Potem się maluje a potem graweruje. Jest to jedyna metoda dająca wysoką jakość paneli. Jeszcze jedno, żeby panele nadawały się do podświetlania muszą być wykonane dwuwarstwowo.

Co do szcunkowych kosztów to powinieneś rzucić okiem na strony sprzedających panele - będziesz miał jasność z czym walczysz!

Powodzenia, Marcin
skalarki
Steward
Steward

Postprzez prociomen007 » Wt 22 cze 2010, 18:55

Rozumiem, jednak bardzo bym prosił o wymiary bo niczego sensownego nie mogę znaleźć. Mogą być nawet inne beingi abym złapał jakiś punkt odniesienia.
prociomen007
obserwator
obserwator

Postprzez skalarki » Wt 22 cze 2010, 19:20

Ja ci w temacie Boeinga nie pomogę.
Mogę ci podać wymiary mojego kokpitu A320 dla orientacji.
wielkość podłogi kokpitu to 220cm(to jest 30cm mniej niż originalny kokpit) x 170cm, wysokość od podłogi do sufitu tylnej części kokpitu 170cm.

Resztę musisz szukać sam. Jest pełno stron budowniczych kokpitów B737 nawet na tym forum jest kilku.

Marcin
skalarki
Steward
Steward

Postprzez Arecki » Wt 22 cze 2010, 20:50

http://www.mycockpit.org/forums/downloa ... ile&id=111
Wciśnij Download.
To powinno Cię zadowolić :wink: .
Pozdrawiam.
Arecki
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Arek
Vatsim PID: 1022949

Postprzez mefiu » Wt 22 cze 2010, 22:03

Mefiu, nie ma tu nieścisłości. karta Master OC nie posiada USB dopiero Expansion ma takie gniazdko. Więc Master Card nie da sie podłączyć do PC-ta inaczej jak poprzez LPT lub poprzez Expansion do USB.

Napisałeś o dyskwalifikacji (całego?) projektu i z tym się nie zgadzam.
Inna sprawa, że moim zdaniem USB Expansion powinna być jakoś zintegrowana z MASTERem, bo mimo iż niezbędna do działania całości, to faktycznie jest trochę... nie chcę użyć słowa 'nadmiarowa' bo nie o to chodzi, ale mogłoby być tych kart mniej o jedną :)
Inna sprawa, że bez USB Exp trzeba by podłączać każdy MASTER przez LPT do PC.
A znajdź tu człowieku PC z czterema portami LPT...

W pozostałych punktach 1-5 odnośnie B747 zgadzam się w całości. Skomplikowany, złożony, słabiej udokumentowany.
Polecam B737 lub jeden z mniejszych Airbusów, choć nie da się ukryć, że nawet w ich przypadku, kiedy dostępne są tony materiałów źródłowych, jak ktoś chce coś zbudować od podstaw a nie kupić, to ma przed sobą sporo kombinowania, projektowania i merge'owania wymiarów podawanych w sieci. Bo tyle ile jest kokpitów, tyle wymiarów różniących się tu i tam :)

prociomen007 napisał(a):niczego sensownego nie mogę znaleźć
Znaczy się że nie szukałeś. Nawet nie zacząłeś.
Moje rady: zaprzyjaźnij się z Googlem, albo kładź walizkę kasy na stół. W Polsce sklepy są przynajmniej dwa, a w Europie to nie liczyłem...
Jeżeli nie masz walizki, to przyzwyczaiłbym się do myśli, że masz przed soba kilka miesięcy CZYTANIA :)
mefiu
Steward
Steward

Postprzez skalarki » Wt 22 cze 2010, 22:35

mefiu napisał(a):Napisałeś o dyskwalifikacji (całego?) projektu i z tym się nie zgadzam.

Zgadza się może przesadziłem - odwołuję publicznie. :)

Inna sprawa, że moim zdaniem USB Expansion powinna być jakoś zintegrowana z MASTERem, bo mimo iż niezbędna do działania całości, to faktycznie jest trochę... nie chcę użyć słowa 'nadmiarowa' bo nie o to chodzi, ale mogłoby być tych kart mniej o jedną :)
Inna sprawa, że bez USB Exp trzeba by podłączać każdy MASTER przez LPT do PC.

Tak to jest jak się do starego chce dopasować nowe... i tak to wychodzi.
skalarki
Steward
Steward

Postprzez seeb » Cz 12 cze 2014, 11:15

@prociomen007 Jak ci idze?
seeb
Steward
Steward

Vatsim PID: 1034452

Powrót do Symulatory własnej produkcji