Na czym oprzeć kokpit

Kącik Majsterkowiczów. Zasięgnij porady lub pomóż innym w budowie wymarzonego kokpitu !

Moderatorzy: alfsky, ToTom

Na czym oprzeć kokpit

Postprzez Wito » Pn 27 lip 2015, 15:55

Cześć, chciałbym zrobić choćby zalążek kokpitu, jednak zanim ruszę z całym projektem chciałbym się dowiedzieć na czym najlepiej byłoby oprzeć to wszystko? FSbus, opencockpits? A może jest coś jeszcze, czego jeszcze nie odkryłem. Na forum znajdują się już tego typu pytania, ale tematy mają już parę lat i nie wiem czy informacje w nich zawarte nadal są aktualne.
Wito
obserwator
obserwator

Vatsim PID: 1154195

Re: Na czym oprzeć kokpit

Postprzez wawax » Pn 27 lip 2015, 19:34

Pytanie 1: czy masz ochotę bawić się lutownicą, czy też wolisz wygodne wtyczki USB?
Pytanie 2: czy wolisz robić po najniższych kosztach, czy też możesz nieco więcej zainwestować?
Pytanie 3: jaki jest Twój cel długookresowy: kilka urządzeń przypiętych do komputera, czy też cały "mebel" z wieloma monitorami, przyrządami, itp.

Generalnie USB jest zwykle droższe, ale oszczędza kupę czasu (niektórzy powiedzą: zabawy), zmniejsza ryzyko zepsucia czegoś (jeśli nie znasz się na elektronice). To na czym oprzesz swój kokpit zależy przede wszystkim od tego co chcesz osiągnąć. Jeśli ma to być kokpit B737, to nie będziesz raczej kupować paneli Saiteka. Jeśli z kolei ma być uniwersalny, to możesz bez trudu pomieszać różne urządzenia.
Obrazek
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko co potrzebujesz wiedzieć o wirtualnym lataniu
CEOpedia - portal dla menedżerów, uczonych i studentów zarządzania
wawax
Steward
Steward

Vatsim PID: 1116550

Postprzez Wito » Pn 27 lip 2015, 20:40

W sumie masz rację, nie określiłem co tak na prawdę chciałbym zbudować. Gdzieś w dalekich planach cały kokpit od 737 jest, ale chwilowo z racji ograniczonych środków i miejsca chciałbym zacząć od poszczególnych paneli, MCP, dalej pewnie EFIS, a jeszcze dalej to się okaże. Ogólnie mam plan jak zacząć, tylko nie mam zielonego pojęcia pod co później to wszystko podpiąć. A od tego wypadałoby zacząć, kiedy zacząłem przygodę z Vatsimem FSbus był bardzo popularny, później pojawiły się płytki od opencockpits, a teraz w sumie od paru lat tego nie śledzę i nie mam zielonego pojęcia co by było najlepszym wyjściem.

Co do Twoich pytań, nigdy lutowanie nie było moją mocną stroną, ale myślę, że nie jest to jakiś poważny problem. Jeżeli ja nie dam rady, to jakiś znajomy elektronik za piwo pewnie pomoże. Koszty grają znaczą rolę, ale nic na siłę, chcę zrobić coś co nie będzie waliło chińską tandetą.

Tak swoją drogą, mam jeszcze jedno pytanie. Skąd skombinować pokrętła, pstryczki wyglądające jak te z 737? Można gdzieś dostać wyglądem imitujące te prawdziwe za przystępne pieniądze?
Wito
obserwator
obserwator

Vatsim PID: 1154195

Postprzez wawax » Śr 29 lip 2015, 9:28

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne robienie elektroniki, to weź pod uwagę, że to nie jest działanie jednorazowe. Co chwilę coś trzeba poprawiać. Przydałby się elektronik na etacie.

Ja używam różnych urządzeń, bo mam kokpit uniwersalny. Gdybym miał budować 737 to zdecydowałbym się na opencockpits. Mam od nich MCP i jest bardzo dobry. Wersja na USB - plug&play. Trochę programowania przycisków i działa (ale są też gotowe skrypty). Drogą sprawą jest u nich transport, więc warto zamawiać po kilka rzeczy na raz lub kupować używane (tu jednak zawsze pewne ryzyko).

Budując swój kokpit zastosowałem takie podejście:
1. Określ jak kokpit ma wyglądać docelowo i jakie urządzenia będą potrzebne. To trzeba zaprojektować tak dokładnie, jakbyś na drugi dzień miał zacząć budowę. Inaczej wszystko się rozjedzie po drodze. Nie zdziw się, jeśli koszt wyjdzie Ci dobrze ponad 10 tys. zł. Uwzględnij koszty transportu.
2. Urealnij swój projekt - uwzględnij możliwy budżet.
3. Określ w jakiej kolejności należy kupować urządzenia, aby można je było używać od razu po zakupie. Dla przykładu - wolant czy monitor wykorzystasz od razu, ale wskaźnik wysokości zamontujesz dopiero, gdy będziesz miał całą konstrukcję. Dobry wybór sprawi, że będziesz mógł stopniowo rozwijać swój kokpit, a nie czekać aż zakupisz ostatni element.

Chcąc zrobić pełny kokpit w pewnym momencie będziesz zmuszony zająć się elektroniką. Nie wszystkie urządzenia są dostępne z wtyczką USB.
Obrazek
Centrum Szkolenia Pilotów - (prawie) wszystko co potrzebujesz wiedzieć o wirtualnym lataniu
CEOpedia - portal dla menedżerów, uczonych i studentów zarządzania
wawax
Steward
Steward

Vatsim PID: 1116550

Powrót do Symulatory własnej produkcji