Dokumentacja lotów czy statystyka..?

Na tym forum pomagamy wszystkim chętnym w stawianiu pierwszych kroków na VATSIM. Ale UWAGA - pilotażu i nawigacji uczy Szkoła Pilotów poniżej.

Moderatorzy: Aaben, Arteq, mbx

Dokumentacja lotów czy statystyka..?

Postprzez Ambroży » Wt 29 cze 2010, 19:21

Szanowni koledzy ;) moje pytanie związane jest z dokumentacją lotów a dokładnie w jaki sposób jest ona sporządzana w rzeczywistości ? Zaczynam dopiero powolutku z poważnym lataniem w sieci i chcę prowadzić pełną dokumentację każdego lotu czyli plan lotu, ładunek, benzyna, Pax, eta, ete, nalot h itd.. stąd moja prośba o informację jak to powinno przebiegać mam tu na myśli procedury a właściwie dokumentację lotu taka jak w świecie realnym. Czy ktoś z Kolegów jest w posiadaniu takiej dokumentacji bądź wie skąd można taka pobrać ? bo na razie zapisuję wszystkie parametry lotów po swojemu. myślę że nie będzie przesadą gdy w ten sposób do tego podejdę a bardzo mi na tym zależy.

I jeszcze jedno pytanko czy loty na vatsim są w jakiś sposób archiwizowane ? chodzi mi tu oczywiście o nalot ? i ew. gdzie taka statystyka byłaby dostępna ? kiedyś coś takiego widziałem niestety link nie działał bądź stronka wygasła...

Pozdrawiam
Ambroży
Ambroży
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Ambroży Janczura
Vatsim PID: 1151165

Re: Dokumentacja lotów czy statystyka..?

Postprzez Aaben » Wt 29 cze 2010, 19:24

Statystyka oficjalna VS jest na stronie http://stats.vatsim.net/
Nieoficjalne staty są na vataware.com
Aaben
Kontroler PLVACC [inactive]

Vatsim PID: 1048484

Postprzez Mat » Wt 29 cze 2010, 21:20

W realnym świecie, przed każdym lotem załoga wysyła plan lotu, który jest o wiele bardziej skomplikowany od tego, który wysyłamy na co dzień w vatsim. Jeżeli chcesz sobie wszystko dokumentować i urealnić swoje latanie, to odwiedź ten link: http://ais.pata.pl/?lang=_pl&top_menu=t ... opis=rozne i pierwszy załącznik masz "Plan lotu" lub bezpośrednio do dokumentu pdf - http://ais.pata.pl/wspolne/fpl.pdf.

Pozdrawiam,
Mat
Mat
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Mateusz Milewski
Vatsim PID: 1123112

Postprzez Ambroży » Wt 29 cze 2010, 23:58

Hmmm a coś jak karta użytkowania samolotu? czas pracy silników, zużycie benzyny, waga ładunku i pasażerów, może można coś takiego dostać? szukam ale nie mogę znaleźć. Wtenczas można na prawdę poznać w jaki sposób zachowuje się maszyna w różnym środowisku pracy i mieć z tego dodatkową satysfakcję. Za linki dzięki, statystyki naprawdę ciekawie zaprezentowane zwłaszcza te nieoficjalne.. :wink:
Ambroży
obserwator
obserwator

Postprzez George » Śr 30 cze 2010, 0:28

Płatny program FS Keeper ma praktycznie wszystko czego potrzebujesz.
George
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Grzegorz Trzoch
Vatsim PID: 931795

Postprzez Jarosław » Śr 30 cze 2010, 0:39

W lataniu małym poza planem lotu (który wypełnia się zasadniczo lecąc w klasie C), jest kilka papierów do wypełnienia:

- zlecenie na lot - to dokument dla firmy, która udostępnia ci samolot potwierdzający np., że masz odpowiednią gotówkę, a także np. czas spędzony w powietrzu, służący do rozliczeń
- pokładowy dziennik techniczny - dokument w którym przede wszystkim prowadzi się zapis wylatanych godzin/motogodzin liczby startów i lądowań, odnotowuje usterki itp., czyli wypisuje wszelkie rzeczy potrzebne do podtrzymania stałej zdatności do lotu, czyli papier dla mechaników
- logbook - książeczka dla pilota w której odnotowuje przede wszystkim swój prywatny nalot

Oczywiście w lataniu dużym tych papierów muszą być całe stosy. Na pewno przed startem przeprowadza się wyważanie, przelicza paliwo itp. i wszystko to potwierdza stosownym dokumentem. W realiach Vatsimu nie wydaje mi się, aby był wielki sens produkowania całego stosu takich papierów (może z wyjątkiem logbooka). Lepiej skupić się na tym co jest naprawde istotne jak - poprawne zaplanowanie trasy, lotnisk zapasowych, poprawne wyliczenie paliwa, odpowiedni briefing przed lotem - analiza map, procedur, NOTAMów, dokładne przeanalizowanie pogody, postpowanie w zgodzie z checklistami itp., a wypełnanie papierków lepiej zostawić wirtualnemu drugiemu pilotowi ;)
SP-DEL
Zapraszam na mój samolotowo-autobusowy kanał: http://www.youtube.com/user/DelfinoDelphis
oraz do naszej linii lotniczej: http://delfinsky.pl
Jarosław

Vatsim PID: 978559

Postprzez Adam Łagoda » Śr 30 cze 2010, 8:48

Jarosław napisał(a):Oczywiście w lataniu dużym tych papierów muszą być całe stosy.

Tak - i nie. W dużym lataniu siedzi kupa ludzi, którzy mają opiekę nad planem lotu (dyspozytorzy), kolejna (lub ta sama grupa) robiąca WABa (waga i balans samolotu), są służby techniczne wpisujące "samolot zdolny do lotu", są służby decydujące jaki lot odbędzie się jaką maszyną. Pilot dostaje owszem sporo papierów, ale raczej wiążących się z tym, co i my mamy pod ręką (mapy, parametry lotnisk - czyli np. dopuszczalne długości pasów przy obciążeniu/temperaturze, lub odwrotnie raczej - dopuszczalne obciążenia dla danej temperatury/pasa na lotniskach, itp). Każdy pilot ma jeszcze QRH maszyny plus raport z LOTu (coś takiego: http://hydrus2.et.put.poznan.pl/~alagoda/nowe/313.txt), i to ten raport wypełnia (nad kolejnymi punktami paliwem, czasem i generalnie służy to do poprawności wykonania lotu i sprawdzenia techniki - np. czy nie ucieka gdzieś paliwo). Z tego co wiem (jakby co proszę o poprawkę), to właśnie na podstawie tego dokumentu sami piloci wykonują lot. Dla nich wcześniejsze dokumenty są tylko "do sprawdzenia" i ewentualnej korekty (więcej paliwa, sprawdzenie planu z EC), a nie do zrobienia. Pod tym względem jesteśmy zmuszeni do większej roboty. :)

Podsumowując - rozumiem, że chodzi Ci o taki dokument, jak mój przykładowy.

Pozdrawiam, Adam
Five miles out
Just hold your heading true
Got to get your finest out
You're number 1 anticipating you
Adam Łagoda
Kontroler PLVACC

Vatsim PID: 827397

Postprzez Ambroży » Cz 01 lip 2010, 22:23

Właśnie o coś takiego dokładnie mi chodziło Adam, dzięki. Myślę że to wykorzystam ;)
Ambroży
obserwator
obserwator

Postprzez MarcinSz » Cz 01 lip 2010, 22:29

Dokument podobny to przedstawionego przez Adama, można sobie wygenerować w programie vroute. Nazywa się Flight Progress Card.
pozdrawiam, MarcinSz
-----
"EYVL_CTR: hey Warszawas, which of you is more northeastern than other?
EPWW_S_CTR: EPWW_N_CTR...currently offline"
MarcinSz

Imię i Nazwisko: Marcin Szczygieł
Vatsim PID: 1099257

Postprzez Mateusz Bucholski » Cz 01 lip 2010, 23:16

W Virtual Dispatch można wygenerować takie 'papierzyska'; może Cię zainteresuje.
* [18:28:36] EVRR_CTR: I want to buy car tires , can you advise of internet shop, cheap in Poland ?
Mateusz Bucholski

Vatsim PID: 1023183

Postprzez Ambroży » Pt 02 lip 2010, 22:15

Dziękuję wszystkim za pomoc w tej sprawie. Muszę powiedzieć że taki namacalny plan lotu zakończony miękkim i odłożony do segregatora cieszy oko .. :P
A przy okazji, znalazłem jeszcze taki FPL: http://www.flightdeck.pl/flightplanICAO.pdf .
Ambroży
obserwator
obserwator

Postprzez Ari » Wt 13 lip 2010, 23:55

Witaj Ambroży,

Mam dla Ciebie kilka propozycji:

Również program FS Passengers umożliwia wydrukowania trochę papierów (niestety płatne) Trochę screenów: http://www.fspassengers.com/?action=screenshots&page=4
Co tam jeszcze, przypomina mi się niejaki TOPCAT - do niektórych modeli samolotów (również płatne). Screeny: http://www.topcatsim.com/?page=screenshots
Coś mi świta, że podobny raport, co podał Adam można sobie wygenerować po stworzeniu planu lotu w programie FS Built (również płatne)

Na koniec jeszcze jedna bardzo fajna stronka, którą kiedyś udało mi się znaleźć (wreszcie free ; )) - może się przydać. http://www.flightplan.za.net/

pozdrawiam,
Arek
Ostatnio edytowano Pn 20 wrz 2010, 21:46 przez Ari, łącznie edytowano 1 raz
Ari
Steward
Steward

Postprzez Ambroży » Śr 14 lip 2010, 8:55

Dzięki Arek za cenne linki i pomoc :). Przyjrzę się temu dokładniej i na pewno wybiorę coś dla siebie. FS Passengers zdaje się być interesujący ;) i tworzy dodatkowy "klimat", a przy okazji i inni skorzystają . Osobiście zachęcam do prowadzenia takich dokumentacji ..
Ambroży
obserwator
obserwator

Postprzez poochini » Wt 03 sie 2010, 15:18

Aaben napisał(a):Statystyka oficjalna VS jest na stronie http://stats.vatsim.net/

Ja mam pytanie odnośnie logów na VATSIM.

Jako newbie chciałem kilkukrotnie posłuchać komend ATC i logowałem się na servery VATSIM w tym celu. Miałem też jeden czy dwa loty, a mianowicie tylko wysłane Flightplany.

Czy istnieje możliwość usunięcia wpisów ?
X-Plane 9.x
EPWR
poochini
obserwator
obserwator

Imię i Nazwisko: Marcin Petkowicz
Vatsim PID: 1151644

Postprzez Jaskier » Wt 03 sie 2010, 15:24

Podejrzewam , że nie ;) Albowiem mam podobny "problem", ale staty są niezmienne, myśląc logicznie. Bo gdyby nie były to co by się działo ... ;)
Pozdrawiam,
Paweł
Jaskier
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Paweł Kaczmarski
Vatsim PID: 1152526

Postprzez aph216 » Wt 03 sie 2010, 16:03

Możesz korzystać ze statystyk na vataware, które uwzględniają tylko kompletne loty i tylko czas w powietrzu.
aph216
obserwator
obserwator

Vatsim PID: 1136821

Postprzez Aaben » Wt 03 sie 2010, 19:17

poochini napisał(a):Czy istnieje możliwość usunięcia wpisów ?

Po co?
Aaben

Vatsim PID: 1048484

Postprzez Hubert_EPDE » Wt 03 sie 2010, 21:08

aph216 napisał(a):Możesz korzystać ze statystyk na vataware, które uwzględniają tylko kompletne loty i tylko czas w powietrzu.

Vataware jest bardzo nieprzewidywalny. Mam kilka lotów, które nie znalazły się w vataware mimo, że poprawnie wystartowałem i wylądowałem, nie było rozłączeń itp. np:
23.07 EPPW - EPDE - vataware dodał tylko czas lotu (47 min), ale samego lotu już nie. Na stats.vatsim jest wszystko.
27.07 EPKK - EPPW - całkowicie go nie ma w vataware. Na stats.vatsim jest wszystko.
Pozdrawiam
Hubert_EPDE PLF110 / PLF212 / PLF255
"Flying is so many parts skill, so many parts planning, so many parts maintenance, and so many parts luck.
The trick is to reduce the luck by increasing the others.”
Hubert_EPDE
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Hubert Urban
Vatsim PID: 1154650

Postprzez Arteq » Wt 03 sie 2010, 21:10

Nie wiem czy nie jest tak że lotniska muszą istnieć w bazie vataware. A tych które wymieniłeś raczej nie ma w tej bazie i może stąd braki w vataware.
"Rating jak i wstyd pozostaje dożywotnio" by Bobru
"Co nie zmienia faktu..." by Bobru
"....Panowie" - by RDB
Arteq
Kapitan
Kapitan

Imię i Nazwisko: Artur
Vatsim PID: 980067

Postprzez Hubert_EPDE » Wt 03 sie 2010, 22:31

Podejrzewałem, że ma to coś do czynienia z lotniskami wojskowymi, ale skoro są w AIP Poland i w FSX-ie, to mogłyby być także w vataware.
Pozdrawiam
Hubert_EPDE PLF110 / PLF212 / PLF255
"Flying is so many parts skill, so many parts planning, so many parts maintenance, and so many parts luck.
The trick is to reduce the luck by increasing the others.”
Hubert_EPDE
Steward
Steward

Imię i Nazwisko: Hubert Urban
Vatsim PID: 1154650

Następna strona

Powrót do Forum nowych użytkowników